Trychologia to specjalizacja, która w Polsce jest dość młoda, dlatego też wielu osobom ta nazwa niewiele mówi. Tymczasem jeśli borykamy się ze zwiększonym wypadaniem włosów, to właśnie trycholog może nam pomóc w zahamowaniu tego procesu. Ogólnie mówiąc, trychologia jest dziedziną zajmującą się włosami oraz skórą głowy. Interesują ją wszelkie problemy z nimi związane: wypadanie włosów, łuszczyca czy łupież to tylko niektóre przypadłości, w zwalczeniu których skuteczną pomocą mogą okazać się wizyty w gabinecie trychologicznym.
Na czym polega praca trychologa?
By móc opracować działanie, które będzie skuteczne w przypadku danego pacjenta, trycholog zaczyna od przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Powodów problemów z włosami i skórą głowy może być wiele, dlatego tylko szeroko zakrojone badania pozwalają precyzyjnie określić, co w danym przypadku jest przyczyną kłopotów. Do trychologa dobrze jest zgłosić się z aktualnymi badaniami krwi, ponieważ bardzo często poziom zawartych w niej pierwiastków czy hormonów (np. prolaktyna, testosteron, żelazo, ferrytyna) może stanowić istotną wskazówkę co do powodów problemów. Istotną rolę w diagnozowaniu problemów z włosami ma również wywiad przeprowadzany z pacjentem. Duża rolę odgrywają jednak trychologiczne metody badawcze.
Metody badawcze trychologa
Podstawową jest trichoskopia, która jest oglądaniem włosów oraz skóry głowy w bardzo dużym powiększeniu. Dzięki temu można określić stan, w jakim znajduje się skóra głowy, cebulki włosowe oraz same włosy. Taka ocena pozwala już na zaproponowanie kuracji mającej na celu poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Bardziej szczegółowym badaniem jest trichogram, dzięki któremu można określić przyczynę łysienia oraz jego mechanizm. Trycholog pobiera od pacjenta 50-100 włosów, które następnie są szczegółowo badane pod mikroskopem. Bez wątpienia jednak bogatym źródłem informacji jest analiza pierwiastkowa włosa. Pozwala ona na określenie ilości zmagazynowanych w organizmie pierwiastków, co daje informacje nie tylko na temat kondycji włosów, ale niejednokrotnie może pomóc również zdiagnozować początki niektórych chorób, których problemy z włosami są pierwszym objawem. W przypadkach stanów zapalnych skóry głowy, nierzadko przeprowadza się biopsję.
Jakie leczenie może zlecić trycholog?
W zależności od tego, co wykażą przeprowadzone badania, trycholog zleci zabiegi, które poprawią stan włosów i skóry głowy i zwalczą problemy, z którymi zgłosił się pacjent. Do standardowych zabiegów leczniczych stosowanych przez trychologów należą:
-
Komórki macierzyste w systemie Lipogems
Komórki macierzyste uzyskuje się z tkanki tłuszczowej, która następnie jest przetwarzana. Bogaty w komórki macierzyste materiał implantuje się w skórę głowy, by stymulował wzrost włosów.
-
Osocze bogatopłytkowe w systemie Angel i Regeneris
Osocze uzyskiwane jest z własnej krwi pacjenta i stosowane w formie mezoterapii pozwala na regenerację i odnowę owłosionej skóry głowy pacjenta. Terapia ta jest zalecana przy wypadaniu włosów i łysieniu plackowatym, ale również w sytuacjach, kiedy skóra głowy wymaga specjalistycznej pielęgnacji.
-
Mezoterapia igłowa skóry głowy
Preparat do mezoterapii jest dobierany indywidualnie, w zależności od kondycji włosów i skóry głowy. Jest on wprowadzany śródskórnie i pozwala na intensywną regenerację i stymulację komórek skóry głowy.
Dodatkowo stosowane mogą być zabiegi trychologiczne, w których skóra głowy jest intensywnie oczyszczana, a następnie nakłada się na nią intensywnie pielęgnujące preparaty ze składnikami aktywnymi. Wszystkie zabiegi uzupełni jednak domowa pielęgnacja, którą zleci trycholog. Odpowiednio dobrana do stanu skóry głowy i włosów oraz sumiennie stosowana, nie tylko utrwali efekty uzyskane w wyniku profesjonalnej terapii, ale pozwoli zwiększyć je jeszcze bardziej.