Schorzenia skóry głowy

trycholog

Choroby skóry głowy mogą przytrafić się każdemu, a gdy już się pojawią, powodują nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny. Chory obawia się, że jego dolegliwości zostaną zauważone przez otoczenie i mogą zostać odebrane jako efekt braku higieny; zwykle też choroby skóry głowy powodują wypadanie włosów, co sprawia, że dotknięte nimi osoby obawiają się zbytniego przerzedzenia fryzury lub wyłysienia. Ważne jest, by w przypadku pojawienia się objawów chorobowych w okolicach skóry głowy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą: może to być dermatolog lub, jeszcze lepiej, trycholog.

Jakie choroby skóry głowy leczy trycholog

Trycholog jest specjalistą z zakresu medycyny włosa i skóry głowy, dlatego warto do niego skierować swoje kroki w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów. Za pomocą swoich metod i narzędzi badawczych oraz pogłębionego wywiadu z pacjentem może on zweryfikować źródło problemów i zlecić odpowiednie postępowanie lecznicze. Skuteczność działania trychologa opiera się również na współpracy z lekarzami innych specjalizacji, zwłaszcza z dermatologiem i endokrynologiem. Trycholog może okazać się niezawodną pomocą w przypadku takich schorzeń jak:

trycholog

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS jest chorobą, z którą trzeba nauczyć się żyć, ponieważ ma ona charakter nawrotowy. Leczeniem powinien zająć się dermatolog, ponieważ dotyczy ona całej skóry: w zgięciach łokci i kolan pojawiają się czerwone, ropne krostki, a cała skóra jest przesuszona, swędzi i pokrywa się czerwonymi plamami. Trycholog może pomóc w utrzymaniu w odpowiednim stanie włosów, ponieważ w przebiegu AZS bardzo często są one mocno przesuszone, łamliwe i mogą wypadać.

Łupież

Schorzenie to występuje dosyć często: skóra głowy złuszcza się w drobne płatki, które pozostają na włosach, a dodatkowym objawem jest łojotok. Przyczyn łupieżu może być wiele – większość z nas, gdy pojawi się on u nas, sięga po łatwo dostępne, reklamowane preparaty przeciwłupieżowe. Jeśli ich stosowanie nie przyniesie efektów lub łupież powróci, najlepiej skonsultować to z trychologiem, który może zweryfikować przyczyny powstawania łupieżu (które mogą być rozmaite: od zbyt rzadkiego mycia włosów lub stosowania podrażniających kosmetyków po łuszczycę czy łojotokowe zapalenie skóry) i w oparciu o to, dobrać odpowiednie preparaty, które pomogą pozbyć się problemu.

trycholog co leczyŁuszczyca

Jest to choroba skóry, której ogniska często są zlokalizowane na owłosionej skórze głowy. W zależności od nasilenia choroby mogą pojawiać się pojedyncze wykwity lub rozległe zmiany zapalne i wysiękowe. Leczenie przebiega u dermatologa, natomiast ze względu na możliwy negatywny wpływ powstałych na skórze głowy zmian na włosy, trycholog może dobrać odpowiednie środki pozwalające na regenerację włosów i poprawę ich stanu.

Łojotokowe zapalenie skóry

Skóra głowy to jedno z miejsc, które przede wszystkim dotyka rozwój łojotokowego zapalenia skóry. W przebiegu choroby zaczyna się ona łuszczyć i jest podrażniona, natomiast w związku z nasilonym łojotokiem, włosy szybko się przetłuszczają. Konieczne jest stosowanie odpowiednich szamponów i płynów, które złagodzą stan zapalny oraz mają działanie przeciwgrzybicze.

Skuteczność profesjonalnej terapii

skuteczne leczenie trychologicznePrawidłowo postawiona diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii i szybkie uzyskanie zadowalających efektów, a w dłuższej perspektywie na wyleczenie choroby lub uśpienie jej objawów, w przypadku schorzeń takich jak AZS. Wiele chorób skóry głowy wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin, ze względu na swoją złożoność. Nieoceniona jest tutaj rola trychologa, dzięki któremu zniszczone przez chorobę włosy mogą odzyskać doskonały wygląd.

Rekomendowane artykuły