Bez wątpienia bujna, gęsta fryzura to jeden z atrybutów kobiety – dlatego też wypadanie włosów niemal każdą panią kosztuje sporo nerwów. Utrata włosów jest procesem naturalnym, jeśli dziennie tracimy ok. 100 włosów. Powyżej tej liczby jednak trzeba zadbać o włosy, a najlepiej udać się do trychologa, który będzie w stanie określić źródło problemu i dobrać odpowiednie postępowanie. Co jednak, jeśli diagnozą będzie łysienie androgenowe?
Na czym polega łysienie androgenowe?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to łysienie męskiego typu, które wywołują czynniki genetyczne. Mieszki włosowe są ponadprzeciętnie uwrażliwione na androgeny, co powoduje stopniową utratę włosów w sposób charakterystyczny dla łysienia męskiego. Miniaturyzacja mieszków włosowych powoduje, że wypadające włosy nie odrastają. Choroba może rozpocząć się nawet przed 20. rokiem życia.
Najczęściej przerzedzenie włosów na początku jest widoczne w obrębie przedziałka, który stopniowo staje się coraz szerszy. W kolejnych etapach łysienia androgenowego widoczna staje się skóra głowy w okolicach ciemieniowej i czołowej. Choroba ma charakter postępujący. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet zostaje zachowana linia włosów – nie tworzą się zakola. Nie dochodzi też do całkowitej utraty włosów.
Łysieniu może towarzyszyć łojotok. Często bywa ono powiązane z insulinoodpornością lub PCOS (zespołem policystycznych jajników).
Diagnostyka łysienia androgenowego
Zgłosiwszy się do trychologa możemy spodziewać się nie tylko mikroskopowego badania włosów i skóry głowy w celu określenia ich stanu, ale przede wszystkim pogłębionego wywiadu i skierowania na badania krwi. Są one nieodzownym elementem stawiania diagnozy, ponieważ na występowanie łysienia typu męskiego mogą mieć wpływ:
- zażywane leki
- niedobory żywieniowe
- profil hormonów w cyklu miesięcznym
- zaburzenia ogólnoustrojowe
Leczenie wypadania włosów w łysieniu androgenowym
Łysienie typu męskiego jest trudne w leczeniu niezależnie od tego, czy dotyka mężczyzn czy kobiety. Podstawą leczenia zewnętrznego jest stosowanie minoksydylu. Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu do włosów dostarczane jest więcej substancji odżywczych. W Polsce najpopularniejszym preparatem jest Loxon, który w stężeniu 2% jest dostępny bez recepty, a na receptę – w stężeniu 5%.
Dodatkowo weryfikowane są środki pielęgnacyjne stosowane przez kobietę dotkniętą łysieniem androgenowym. Często trycholog rekomenduje ich zmianę z uwagi na zawartość substancji, które mogą przyczyniać się do problemów z włosami. Ponadto w terapii sięga się także po leki, które obniżają poziom androgenów w organizmie.
Dokładne leczenie jest dobierane indywidualnie, w zależności od wyników badań, schorzeń współwystępujących czy stopnia zaawansowania łysienia.
Kiedy zacząć leczenie łysienia androgenowego?
Jeśli zauważymy, że włosy wypadają nam w większej niż zwykle ilości, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia (Czy zmieniła się ostatnio nasza dieta? Czy nie mamy ostatnio więcej stresów?) i zadbać o te sfery, które zaniedbaliśmy. Można też sięgnąć po herbatę z pokrzywy i ze skrzypu.
Jeśli jednak nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się przez dłuższy okres (np. 3 miesiące), powinniśmy skonsultować to ze specjalistą – najlepszym wyborem będzie trycholog. Jeżeli po konsultacji okaże się, że naszym problemem jest łysienie androgenowe, to właśnie szybkie podjęcie terapii pozwala osiągnąć najlepsze efekty – podobnie jak w przypadku innych chorób powodujących nadmierne wypadanie włosów. Natomiast jeśli okaże się, że utrata włosów jest spowodowana innymi czynnikami (do których może należeć chociażby pora roku!), trycholog doradzi odpowiednią pielęgnację oraz w razie potrzeby zaproponuje specjalistyczne zabiegi, które spowolnią utratę włosów oraz odżywią je i przyspieszą ich porost.