Jak przystosować mieszkanie dla osób niepełnosprawnych

Dlaczego należy wprowadzić zmiany, kiedy w mieszkaniu pojawia się osoba niepełnosprawna? Niepełnosprawność z powodu pewnych chorób nie wpływają na możliwości poruszania się, ale kiedy mowa jednak o takich niepełnosprawnościach, chorobach czy po prostu wieku, które sprawiają, że dana osoba ma problemy z chodzeniem i pokonywaniem barier architektonicznych (do najpopularniejszych z nich należą schody) musimy wprowadzić kilka zmian, aby mogła ona być jak najbardziej samodzielna i swobodnie poruszać się po mieszkaniu i domu, a także, aby mogła wychodzić na zewnątrz. Dzięki temu zapewnimy komfort psychiczny podopiecznego – aktywizacja, spacery i przebywanie na zewnątrz poprawiają humor i pozwalają na ruch, a jak wiadomo nikt nie powinien zamykać się w czterech ścianach i ograniczać się do przebywania w niewielkim mieszkaniu. Bardzo przydatne też są urządzenia na klatki schodowe. Pozwalają one pokonywać nawet kilka pięter. Jeśli chodzi o sprzęt, którym warto się zainteresować, to  windy schodowe.

Nowa aranżacja mieszkania

Kiedy w mieszkaniu pojawia się osoba niepełnosprawna powinniśmy jej jak najbardziej ułatwić poruszanie się i wykonywanie różnych, codziennych zadań. W tym celu powinniśmy usunąć z mieszkania progi i dywany, przez które nasz podopieczny może się potknąć. Należy również przestawić meble lub usunąć niektóre z nich, aby uzyskać dużo wolnej przestrzeni, która przyda się, gdy niepełnosprawny porusza się za pomocą chodzika, wózka inwalidzkiego lub zwyczajnie ciągle podpiera ściany. W jego sypialni, a także i w łazience i kuchni warto zamontować na ścianach specjalne uchwyty. W łazience, w przypadku wanny, warto postawić na podnośnik, a jeśli mamy prysznic – na siedzisko lub krzesełko. Gdy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku w łazience i kuchni powinni pojawić się meble wiszące (to zwykle niewielkie przestrzenie, w odróżnieniu od salonu czy sypialni). Jeśli niepełnosprawny lubi przygotowywać posiłki możemy zamówić przystosowaną specjalnie dla niego szafkę – o odpowiedniej wysokości, z wysuwaną deską czy płytą indukcyjną, wszystko to zapewni mu bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków.  

Windy schodowe w bloku

Mieszkanie na piętrze lub wysokim parterze sprawia, że często niepełnosprawny nie może wyjść na zewnątrz, przez co poziom jego sprawności i samopoczucie ulegają pogorszeniu. Możemy temu zaradzić kupując urządzenia do pokonywania schodów, które umożliwi transportowanie osoby niepełnosprawnej na górę i na dół. Doskonałym wyborem w przypadku standardowych klatek schodowych są windy schodowe. Najlepiej je zakupić wraz z montażem, jak na stronie – https://www.platformy-przyschodowe.pl/windy-schodowe.