Czym zajmuje się trycholog?

Wizyta u trychologa

Być może dla niektórych słowo trycholog brzmi dosyć obco – sporo osób pewnie na tej stronie spotyka się z nim po raz pierwszy. Trychologia to w Polsce jeszcze dosyć młoda dziedzina, dlatego też nic dziwnego, że wiele osób jeszcze się z nią nie zetknęło – chociaż różne badania pokazują, że z pomocy trychologa mogłoby skorzystać wiele Polaków.

W czym specjalizuje się trycholog?

TrychologNajprościej mówiąc, trycholog jest specjalistą od włosów. Nie tak, jak fryzjer, który świetnie zna się na cięciach, farbowaniu i codziennej pielęgnacji. Trycholodzy zajmują się diagnozowaniem problemów z włosami i ich leczeniem. Dlatego też, jeśli zauważymy pogorszenie stanu naszych włosów, np. staną się one bardziej suche, łamliwe lub końcówki zaczną rozdwajać się ponad normę lub też włosy zaczną nam wypadać w większej ilości niż to normalne, wówczas to właśnie do trychologa powinniśmy skierować nasze kroki. Podobnie, jeśli mamy jakieś problemy ze skórą głowy, również możemy udać się do trychologa, ponieważ choroby skóry głowy mają niebagatelny wpływ na stan włosów. Dlatego też często przy leczeniu chorób skóry głowy trzeba również szczególnie zadbać o włosy, by ich stan się nie pogorszył.

Czym różni się trycholog od dermatologa?

Wizyta u trychologaWiele osób, kiedy ma problemy ze skórą głową lub włosami udaje się do dermatologa. Oczywiście nie jest to zły wybór, jednak należy mieć na uwadze to, że dermatolodzy specjalizują się w leczeniu chorób skóry – zaś np. wypadanie włosów czy pogorszenie ich stanu w wielu przypadkach nie ma związku ze zmianą stanu zdrowia skóry głowy. Tymczasem trycholog jako specjalista od włosów, po zbadaniu ich oraz skóry głowy ma jaśniejszy obraz sytuacji. W oparciu o swoje metody i narzędzia badawcze, jest w stanie rozpoznać niektóre schorzenia nawet w ich wczesnym stadium, które nie daje jeszcze zauważalnych skutków. Metody badawcze trychologa nieco różnią się też od tych stosowanych przez dermatologa: dzięki trychoskopii i trychogramowi jest on w stanie dokładnie zbadać włosy. Uzupełnieniem tych badań często są badania krwi. Wyniki uzyskane tymi metodami pozwalają trychologowi na wdrożenie odpowiedniego leczenia i ewentualnie skierowanie do innych specjalistów: dermatologa, endokrynologa czy psychiatry.

Dlaczego trycholog?

Trycholog a inni lekarzeKtoś mógłby zapytać, po co iść do trychologa, skoro może on nas skierować do innego specjalisty. Czy nie lepiej od razu iść do endokrynologa lub dermatologa? Do specjalistów tych wcale nie jest się łatwo dostać – na wizytę u endokrynologa nierzadko czeka się kilkanaście tygodni, zaś dostęp do dermatologa stał się utrudniony, odkąd trzeba mieć skierowanie. Mogłoby się okazać, że próżno zadajemy sobie trud dostania się do tych specjalistów, gdyż w naszym przypadku nie mogą nam oni pomóc. Trycholog natomiast jest w stanie dokładnie zbadać stan włosów i skóry głowy i na tej podstawie stwierdzić, czy dodatkowa wizyta u specjalisty jest nam potrzebna. Samodzielnie jest w stanie dobrać odpowiednią terapię i środki odżywcze, które wpłyną na stan skóry głowy i włosów. W wielu przypadkach będą one wystarczające, dlatego też nie zawsze warto kierować swoje kroki do lekarzy innych specjalizacji.

Rekomendowane artykuły