Problemy z włosami? Sprawdź, gdzie je rozwiążesz!

Wielu z nas dba dziś bardziej o zdrowie i urodę niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Włosy i skóra głowy są jednym z tych obszarów ciała, którym poświęcamy więcej uwagi i czasu w codziennej pielęgnacji, jednak gdy zaczynamy mieć z nimi jakieś problemy, zastanawiamy się, kto nam lepiej pomoże w ich rozwiązaniu: trycholog czy dermatolog. Wiele osób nie wie, jaka jest między nimi różnica, dlatego też w tym artykule wyjaśnimy to, a także doradzimy, jak najlepiej zaplanować diagnozowanie i leczenie swoich dolegliwości.people-943189_640

Czym różni się trycholog od dermatologa?

Przez wiele lat wszelkie kłopoty związane ze skórą głowy i włosami konsultowaliśmy z dermatologiem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ trychologia w Polsce jest znana od niedawna, a i na świecie jest stosunkowo młodą dziedziną. Teraz jednak, kiedy liczba specjalistów w tym obszarze rośnie, wizyta u dermatologa z problemami z włosami nie jest już taka oczywista. Jaka jest różnica pomiędzy dermatologiem a trychologiem?

Dermatolog

girl-1567057_640Dermatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób skóry oraz włosów i paznokci, czyli jej przydatków. Najbardziej związaną z dermatologią dziedziną jest wenerologia, która skupia się na chorobach przenoszonych drogą płciową i często jest ona drugą specjalizacją dermatologów. Do dermatologa możemy zostać przyjęci bezpłatnie w ramach NFZ (wymagane jest skierowanie) i może on przepisywać skierowania na badania i do lekarzy innych specjalizacji, a także przepisywać leki na receptę.

Trycholog

Trycholog jest najczęściej osobą, która ukończyła kurs trychologii kosmetycznej lub medycznej, rzadziej studia kosmetologiczne o takiej specjalności, ponieważ dziedzina ta dopiero wkracza do ofert edukacyjnych uczelni wyższych. Oprócz kursu, specjalista ten może mieć ukończone np. studia kosmetologiczne, medyczne, biologiczne i inne. Trycholog specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób włosów i skóry głowy, a także rozwiązywaniu wszelkich problemów z nimi związanych. Posiada wiedzę, umiejętności i narzędzia pozwalające mu na wykonywanie mikroskopowych badań, w których ocenia stan mieszków włosowych oraz stan i strukturę włosów. Do trychologa możemy udać się wyłącznie na prywatną wizytę. Może on zasugerować nam konieczność skonsultowania się z lekarzem takiej specjalizacji jak dermatologia, endokrynologia itp. bądź psychologiem, jednak sam nie będąc lekarzem, nie może wypisać nam skierowania (wyjątkiem są sytuacje, w których lekarz, najczęściej dermatolog, dodatkowo wykształcił się w kierunku trychologii). Oprócz badań trychologicznych, przeprowadza bądź zleca zabiegi odpowiednie do danego schorzenia, a także proponuje konkretne metody pielęgnacji.

girl-517555_640

Do kogo się wybrać?

Znając różnicę pomiędzy trychologiem a dermatologiem, może być nam łatwiej zdecydować się, czyj gabinet odwiedzić. Do trychologa wybierają się przede wszystkim osoby, które mają problemy z nadmiernie wypadającymi włosami, chcą zahamować łysienie, unormować stan zbyt suchej bądź nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy czy też nauczyć się lepiej pielęgnować włosy i skórę głowy na co dzień. Dermatologa częściej odwiedzają osoby, u których problemy z włosami i skórą głowy łączą się z innymi chorobami skórnymi. Nie da się ukryć, że dermatolog jest też częstym wyborem osób, które nie chcą przeznaczać pieniędzy na konsultacje i ewentualne dodatkowe badania, ale też tych, które nie mają zaufania do trychologów ze względu na to, że w większości nie są oni lekarzami.

Decyzja tak naprawdę należy do nas – zarówno w gabinecie trychologa, jak i dermatologa, spotkamy osobę, która będzie posiadała konkretną i fachową wiedzę, jednak z uwagi na wąską specjalizację, to właśnie trycholog jest częściej tym, któremu szybciej przychodzi zdiagnozowanie źródła problemów.

Rekomendowane artykuły