Mezoterapia jest dzisiaj jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, a zainteresowanie nią stale rośnie. Zachętą jest przede wszystkim jej wysoka skuteczność – preparaty do mezoterapii są dostarczane dokładnie tam, gdzie skóra potrzebuje ich najbardziej, dzięki czemu mają szanse w pełni ujawnić swoją skuteczność. A skoro już o preparatach mowa – co w sobie zawierają i dlaczego dają widoczne efekty już po pierwszej sesji?
Kilka słów o zabiegu mezoterapii
Mezoterapia może być bezigłowa lub igłowa – ta druga daje lepsze efekty, ponieważ preparaty są dostarczane do głębszych warstw skóry. Nie należy bać się igły – jest ona bardzo cienka, zabieg nie powoduje dużego bólu, a skóra po nim będzie oczywiście podrażniona, jednak nie przez długi czas. Już po pierwszym zabiegu będzie widać poprawę w wyglądzie skóry, ale zwykle wykonuje się kilka serii (min. 4) w kilkutygodniowych odstępach.
Na co pomaga mezoterapia?
Mezoterapię stosuje się w wielu sytuacjach i w każdej daje świetne efekty. Wskazaniami do zabiegu są m.in.:
- wypadanie włosów
- cellulit
- pierwsze oznaki starzenia się skóry: zmarszczki, zwiotczenie, przebarwienia
- blizny i rozstępy
W zależności do wskazania oraz stopnia zaawansowania dolegliwości dobiera się odpowiednie preparaty do mezoterapii, precyzyjnie określając zarówno konkretne składniki oraz ich ilość.
Składniki preparatów do mezoterapii
Ogólnie do mezoterapii wykorzystuje się kilkadziesiąt różnych substancji, które często tworzą koktajle. Nie ulega jednak wątpliwości, że pewne składniki są stosowane częściej od innych ze względu na swoją wszechstronność. Do takich składników bez wątpienia należy zaliczyć:
- kofeinę – która najczęściej stosowana jest w usuwaniu cellulitu i złogów tłuszczowych, ale sprawdza się również w uelastycznianiu skóry oraz usuwaniu cieni pod oczami
- krzemionkę organiczną – stosowaną przede wszystkim w kuracjach przeciwzmarszczkowych, ale też antycellulitowych oraz na włosy
- witaminę C – mającą chyba najszersze zastosowania: nadaje blasku skórze, redukuje przebarwienia, poprawia elastyczność skóry
Jest problem – jest rozwiązanie
Co najczęściej zawierają preparaty do mezoterapii na konkretne problemy? Mieszanki są różne, ale bez trudu można wskazać na często stosowane w danych dolegliwościach mieszanki. I tak:
- chcąc uelastycznić zwiotczałą skórę, stosuje się najczęściej kwas hialuronowy, witaminy z grupy B, DMAE i elastynę
- w celu wzmocnienia włosów i zahamowania ich wypadania, sięga się często po witaminy z grupy B, cynk, aminokwasy, biotynę i dexapanthenol
- w rozprawieniu się z nadmiernym miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej pomogą L-karnityna i fosfatydylocholina
Jeszcze raz podkreślamy, że mieszanki są komponowane różnie, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania określanego przez specjalistę prowadzącego leczenie. Odpowiedni dobór składników to pewny sukces i efekty widoczne już po pierwszej sesji.