Skarpety kompresyjne to wynalazek znany od wielu. Jednakże od niedawna producenci odzieży medycznej stworzyli własne nietuzinkowe kolekcje kolorowych skarpet uciskowych dedykowane lekarzom i pielęgniarkom. Czy warto w nie zainwestować?
Kompresja jest metodą znaną od wielu lat flebologom, od kilku lat także sportowcom. Ma ona za zadanie poprawić krążenie żylne, a także poprawić wydolność układu sercowo naczyniowego. Lekarzom w czasie dyżurów jednak na poprawianiu wydolności podczas uprawiania wyczynowo sportów nie zależy. Po co wobec tego mają nosić skarpety kompresyjne? Spieszymy z odpowiedzią!
Skarpety kompresyjne – zalety dla lekarzy i pielęgniarzy
Aby zacząć rozprawiać się na temat zalet skarpet kompresyjnych, należy wcześniej podkreślić kilka elementów charakterystycznych dla warunków, w jakim pracuje personel medyczny.
Szczególnie w szpitalach publicznych lekarze do czynienia mają z wielogodzinnymi dyżurami, podczas których większość czynności wykonywana jest przez nich w pozycji stojącej. To z kolei wpływa na opuchliznę nóg, uczucie ciężkości i obolałe stopy. Antidotum na to mogą być skarpety kompresyjne.
Rodzaje skarpet kompresyjnych:
- medyczne,
- sportowe,
- klasyczne.
Skarpety kompresyjne noszone są często ze względów medycznych wynikających z zaleceń lekarza. Nie są to jednak jedyne wskazania. Po sportowe skarpety medyczne sięgają biegacze, zwłaszcza długodystansowi. Skarpety różnią się między sobą materiałem wykonania, a także stopniem ucisku. Te klasyczne oferowane przez producentów odzieży medycznej mają także niski stopień ucisku, chcąc wykorzystywać te z wysokim (specjalistyczne) warto skonsultować to z lekarzem.
Kolorowe skarpety kompresyjne dla lekarzy
Skarpety kompresyjne są także doskonałym rozwiązaniem, uzupełniającym medyczny look. Moda na nietuzinkowe wzory skarpet zagościła oprócz mody ulicznej także w modzie medycznej.