Peruka, tupecik, transplantacja włosów – historia leczenia łysienia

transplantacja włosów czy peruka

Włosy niemal od zawsze były nacechowane kulturowo i konkretne fryzury miały swoje znaczenie. Dzisiaj najczęściej bujne fryzury łączymy z młodością, a długie włosy są jednym z podstawowych atrybutów kobiecości, dlatego też osoby dotknięte wypadaniem włosów interesuje transplantacja włosów bądź peruki, by zakryć skutki łysienia. Dawniej długie włosy były również zewnętrzną oznaką siły i waleczności mężczyzn bądź też symbolem mądrości. Wierzono, że ścinając włosy, utraci się swoją siłę lub wiedzę. Z drugiej strony obcinano włosy w związku z rytuałami przejścia (np. tymi związanymi z przejściem z dzieciństwa do dorosłości lub ze stanu wolnego do małżeństwa). Konkretne fryzury oznaczały także status lub rolę społeczną. Dzisiaj nie nosimy w sobie już takich przekonań i mamy pełną dowolność w kwestii wyborze fryzury. Nie zmienia to jednak faktu, że włosy mają dla nas nadal duże znaczenie i kiedy dotyka nas łysienie, szukamy rozwiązań pozwalających odzyskać fryzurę.leczenie łysienia historia

Od peruki do transplantacji włosów

leczenie łysieniaPeruki dzisiaj są stosowane ze względów medycznych i estetycznych – noszą je osoby dotknięte łysieniem, które z różnych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na przeszczep włosów, ale często też są one elementem wizerunkowym wykorzystywanym przez gwiazdy show-biznesu. Może się to wydawać dość zaskakujące, ale peruki znane były już w starożytności, gdzie jednak stosowano je wyłącznie ze względów estetycznych – golono głowy i zamiast własnych włosów, noszono peruki. Później peruki były wykorzystywane tylko w aktorstwie, a ich renesans nastąpił… w okresie renesansu, kiedy ponownie zaczęto nosić je dla poprawy wyglądu. Z biegiem lat stawały się coraz bardziej popularne, jednak od XIX wieku do dzisiaj prym wiodą fryzury naturalne. Peruki zaczęto wobec tego stosować przede wszystkim w celu ukrycia łysienia, jednak choć zmieniano metody ich produkcji, by były one bardziej przyjazne skórze i wygodniejsze w stosowaniu, to wciąż nie były najdoskonalszym rozwiązaniem. W odpowiedzi na to powstała transplantacja włosów, której idea pojawiła się już w 1822 roku. Praktyka pojawiła się dopiero w połowie XX wieku, a w Polsce pierwszy przeszczep wykonano w 1984 roku – dokonał tego Jerzy KolasińskiOd lat 80. XX wieku następował też dynamiczny rozwój w tej dziedzinie, ułatwiający przeprowadzanie przeszczepów oraz udoskonalający ich efekty.

transplantacja włosów czy peruka

Przeszczep włosów może więcej

peruki przed przeszczepem włosówNie ulega wątpliwości, że przeszczepianie włosów daje o wiele większe możliwości niż stosowanie peruk. Nawet najstaranniej wykonana peruka nie da w pełni naturalnego efektu ani całkowitej wygody noszącej jej osobie. Peruki jednak mogą być stosowane wyłącznie do rekonstrukcji owłosienia skóry głowy, zaś możliwości przeszczepów są dużo szersze. Transplantacja włosów, oprócz usunięcia skutków łysienia głowy o różnej etiologii, może także uzupełnić braki owłosienia w zaroście, brwiach czy okolicy łonowej; jest także wykonywana w celu uzyskania owłosienia klatki piersiowej przy zmianie płci k/m. Pozwala także na pokrycie owłosieniem blizn pooperacyjnych. Z pewnością koszty wykonania przeszczepu włosów są dużo wyższe od zakupu peruki, ale należy wziąć pod uwagę, że do pielęgnacji peruki potrzebujemy specjalnych środków, które również mają swoją (niemałą) cenę, ale przede wszystkim – inwestycja w przeszczep jest jednorazowa, a jego efekty zostaną z nami na całe życie i co najważniejsze – będą naturalne.

Rekomendowane artykuły