Problemy ze strukturą włosa

trychologia a wady struktury włosów

Struktura włosów może od urodzenia odbiegać od normy, ale problemy z nią mogą też pojawić się dopiero w późniejszym czasie, czego przyczyny mogą być różne. Zmiana struktury włosów niestety oznacza problemy z wyglądem fryzury i często oznacza dla nas konieczność zaprowadzenia zmian w swoim trybie życia. Trycholog, wykonując specjalistyczne badania, jest w stanie określić z jaką dokładnie zmianą w strukturze włosa mamy do czynienia oraz zalecić odpowiednie postępowanie. Jakie są najczęstsze problemy ze strukturą włosa, z czego wynikają i jakie są ich konsekwencje?trycholog

Wrodzone problemy ze strukturą włosa

Wrodzone wady w strukturze włosa potrafią wielu osobom spędzać sen z powiek, a co gorsza, nie z każdą z nich trychologia jest w stanie sobie obecnie poradzić. Najczęściej są one dziedziczone – często też nie są nam znane podłoża niektórych wad. Faktem jest jednak, że utrudniają one w znacznym stopniu utrzymywanie fryzury w dobrym stanie i często uniemożliwiają zapuszczanie włosów. Z uwagi na to, że wady te uwidaczniają się bardzo szybko, zwykle diagnozuje je dermatolog, a jeszcze częściej pediatra; rzadko trycholog. Należą do nich przede wszystkim:

Włosy obrączkowate

Włosy takie są odcinkowo odbarwione, na przemian, w równych odstępach, są to jaśniejsze, to ciemniejsze, co wynika z zaburzeń w tworzeniu się keratyny. Często wada widoczna jest już po urodzeniu, jednak najczęściej ujawnia się około 2. roku życia, choć zdarzają się też przypadki ujawnienia się jej w życiu dorosłym. Wada jest nieuleczalna.

Włosy wełniste

Przypominają wyglądem włosy osób czarnoskórych, które jednak u białej rasy są uznawane za mutację. Włosy są dość krótkie i bardzo gęste, zwijają się w spiralę. Zwykle samoistnie łamią się po osiągnięciu określonej długości. Włosów nie da się rozczesać, a w mikroskopowym badaniu trychologicznym widać, że wzdłuż swojego przebiegu nie mają jednakowej grubości. Zaburzenia tego nie leczy się.

Włosy paciorkowate

Włosy takie na przemian rozszerzają się i zwężają, a dodatkowo są matowe i łamliwe. W niektórych przypadkach stan włosów poprawia się z upływem lat bądź – u kobiet – w czasie ciąży. W celu poprawy stanu włosów i skóry głowy trycholog zaleci środki miejscowo złuszczające oraz witaminę A i C w dużych ilościach.

jak trycholog leczy włosy

Nabyte wady struktury włosa

Pomimo tego, że wiele problemów ze strukturą włosa jest uwarunkowanych genetycznie, to jednak my sami mamy również ogromny wpływ na niekorzystne zmiany w ich budowie i ogólnym stanie. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do wielu wad wrodzonych, nabytych nieprawidłowości w strukturze włosa można się pozbyć, modyfikując sposób pielęgnacji (w czym pomogą nam trycholodzy) lub kontrolując swoje zachowania. Oto najczęstsze problemy ze strukturą włosa, do jakich sami doprowadzamy:

Rozszczep podłużny włosa

Czyli rozdwajanie końcówek, z którym problem mają przede wszystkim posiadacze długich włosów. Rozwiązaniem problemu jest regularne podcinanie końcówek włosów oraz ich odpowiednie zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Konkretne sposoby zabezpieczania końcówek podsunie nam dobry fryzjer lub trycholog.

Włosy bańkowate

W badaniu mikroskopowym w łodygach włosa widać przestrzenie przypominające swoim wyglądem niewielkie bańki. Taka zmiana struktury włosa wynika najczęściej z nadmiernej ekspozycji na wysokie temperatury lub farbowania włosów. Zaprzestanie korzystania z lokówki, prostownicy i suszarki z gorącym nawiewem pozwoli włosom odrastać prawidłowo.

Włosy węzełkowate

Na włosach tworzą się widoczne pod mikroskopem węzełki, które powstają głównie w wyniku ocierania, drapania i skręcania włosów, co często jest zachowaniem na tle nerwowym. Wówczas należy kontrolować swoje zachowanie, a same włosy ściąć.

trychologia a wady struktury włosów
Opisywane wady strukturalne włosów to tylko te najczęściej występujące. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wad wrodzonych leczenie często jest niemożliwe, można jednak próbować poprawić stan włosów odpowiednią pielęgnacją. W przypadku wad nabytych to właśnie błędna pielęgnacja jest najczęstszym winowajcą. Jeśli zauważymy, że wygląd naszych włosów się zmienił lub są one inne w dotyku, warto odwiedzić trychologa, który dysponując odpowiednimi narzędziami będzie w stanie określić źródło problemu, a także zlecić odpowiednie leczenie, a przede wszystkim nauczyć nas właściwej pielęgnacji włosów.

Rekomendowane artykuły